Az Európai Beruházási Alap és a Nemzeti Tőkeholding új, 40 millió euró keretösszegű tőkebefektetési alapot hoz létre a hazai és Közép- és Kelet-Európa régió társadalmi és környezeti hasznosságú vállalkozásainak fejlesztésére. A Baross Gábor Tőkeprogram harmadik pillérének keretében elinduló, Impact Ventures III. nevet viselő tőkealap olyan korai szakaszban lévő, innovatív kkv-knak, startupoknak nyújt finanszírozást, amelyek pozitív társadalmi, környezeti hatás elérését célozzák többek között az egészségügy, az oktatás, az energetika és a fenntarthatóság területein.
Új, mintegy 60 milliárd forint keretösszegű tőkeprogramot indít a Nemzeti Tőkeholding (NTH) a hazai vállalatok kifektetéseinek, azaz az országhatárokon átnyúló beruházásainak, illetve cégalapításainak és -felvásárlásainak elősegítésére - jelentette be a Nemzeti Tőkeholding.
Új, 100 millió eurós keretösszegű tőkebefektetési alapot indít a Mol-csoport és a Nemzeti Tőkeholding. A Baross Gábor Tőkeprogram keretében bejegyzett, a budapesti központú Lead Ventures által kezelt Digital and Circular Tomorrow Magántőkealap az olyan növekedési fázisban lévő kis- és középvállalkozásokat célozza Magyarországon és Európában, amelyek elsődlegesen az energetikában, a vegyiparban, a járműiparban, a gépgyártásban, illetve a digitális megoldásokat kínáló és a körkörös gazdasági célokat is elősegítő szektorokban tevékenykednek - közölte a Nemzeti Tőkeholding.
Jelentősen visszaesett tavaly a magántőke-kihelyezés volumene, pedig pénz lett volna és a megtérülés is kecsegető volt. Régiós szinten is nagy a lemaradás, itthon a hazai GDP-ből mindösszesen 0.054%-ot tettek ki a magyar cégekbe érkező magántőke-befektetések – mondta el Katona Bence, a Nemzeti Tőkeholding és a Focus Ventures vezérigazgatója a Portfolio Hitelezés 2024 konferenciájának előadásában. Fontos lenne fejleszteni a hazai tőkepiacot, új programokat és eszközöket beemelni, a fejlődést katalizálni, ehhez pedig több eszközzel is rendelkezik a Nemzeti Tőkeholding – tette hozzá.
A meglévő, részben vagy egészben állami hátterű tőkealapok kihasználtsága jelentősen, 49%-ról 67,6%-ra nőtt azóta, hogy a Nemzeti Tőkeholding átvette a koordinációs feladatokat – derült ki a társaság mai sajtóeseményén. A Baross Gábor Tőkeprogram első pillérében tevékenykedő alapkezelők eddig 4,3%-os nominális megtérülést tudtak felmutatni, de már elindult a második, zöld pillér is 200 milliárd forintos keretösszeggel. Katona Bence, a Nemzeti Tőkeholding Zrt. elnök-vezérigazgatója elárulta: készül a Baross Gábor Tőkeprogram harmadik pillére, és változások jönnek a Hiventures eddigi tőkekihelyezési gyakorlatában is.
Elindult a Nemzetgazdasági Minisztérium és a Nemzeti Tőkeholding (NTH) által kidolgozott Baross Gábor Tőkeprogram második pillére, a Zöld Alapok Tőkeprogram. A vállalatok környezettudatos beruházásainak finanszírozására összesen 200 milliárd forintból megvalósuló Zöld Alapok Tőkeprogram első tőkealapja 50 milliárd forint keretösszeggel segíti a zöld átállást célzó fejlesztések és beruházások megvalósítását.
A Nemzeti Tőkeholding 2023-as teljesítményét értékelte, valamint az idei terveket foglalta össze hétfői sajtótájékoztatóján Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter és Katona Bence, a NTH Nemzeti Tőkeholding Zrt. elnök-vezérigazgatója. A miniszter kiemelte: a zombialapokat megszüntették, az állami tőkealapok aktivitását növelték, és a Baross Gábor Tőkeprogram második pillérével nagy terveik vannak. Ennek keretében összesen 200 milliárd forintot helyeznek ki a zöld átállást célzó program keretében, ebből az állami forrás várhatóan 140 milliárd forint lehet, legalább 60 milliárd forintot várnak ugyanis a piaci szereplőktől.
Ott vállalunk szerepet, ahol a piac még fejletlen, vagy piaci kudarc, esetleg piaci rés van jelen - fogalmazott a Portfolio-nak adott interjújában Katona Bence, a Nemzeti Tőkeholding Zrt. elnök-vezérigazgatója. Elmondása szerint Tőkeholdingnál az idei év egyértelműen az energetikai beruházások ösztönzéséről szólt, hiszen ez volt a legnagyobb kihívás a vállalati szektor számára. A Tőkeholding első embere azt vallja: a naperőmű-fejlesztéseket gyakran csak tőkéből lehet megkezdeni. Azt is elárulta lapunknak, hogy a holding gyors reagálású hadtestként tud működni a kormányzati gazdaságpolitika, valamint a vállalatok szemszögéből is, és hogy a jövőben a növekedési tőkére, a magántőke szerepére fognak fókuszálni.
Szeptember közepére mintegy 164 milliárd forintot juttatott a magyar gazdaságba a Nemzeti Tőkeholding (NTH) a Baross Gábor Tőkeprogram ingatlan- és értékpapíralapok alprogramjain keresztül. Ezzel 10 alapkezelő összesen 13 hazai alapja kezdheti meg gazdaságélénkítő tevékenységét - derül ki a Nemzeti Tőkeholding közleményéből.
Márciusban berobbant a tőkepiacra a Nemzeti Tőkeholding (NTH) által meghirdetett, három pillérből álló Baross Gábor Tőkeprogram. Az első pillér két alprogramot tartalmazó pályázati kiírása már le is zárult, 14 alap fordíthatja beruházásokra, zöldfejlesztésekre és a tőzsdei aktivitás ösztönzésére az elnyert mintegy 170 milliárd forint forrást. A pályáztatás tapasztalatairól, az alprogramok várható eredményeiről és az NTH intézkedéseiről Katona Bence vezérigazgatóval beszélgettünk.
Felértékelődik a tőkebefektetés szerepe, amely nagyobb kamatteher mellett is megfelelő finanszírozást biztosít a gazdaság szereplői számára. A tőke türelmes forrás, a tőkeképzés javítja a vállalatok hitelképességi mutatóját, javítja a cégek kockázati profilját - fejtette ki Katona Bence, a Hiventures és a Nemzeti Tőkeholding vezérigazgatója a Portfolio Hitelezés 2023 konferenciáján.
Lezárult március 31-én a kormány által indított Baross Gábor Tőkeprogram Ingatlan- és értékpapíralapok alprogramjaira meghirdetett pályázat. A Gazdaságfejlesztési Minisztériumhoz tartozó Nemzeti Tőkeholding (NTH) számottevő túljelentkezést tapasztalt mind a hazai ingatlanalap-kezelők, mind az értékpapíralap-kezelők oldaláról. A beruházási aktivitás növelését, a zöldfejlesztéseket, valamint a tőzsdei likviditás fejlesztését célzó tőkeprogram eredetileg 150 milliárd forintos keretösszege a fokozott érdeklődésre tekintettel 169 milliárd forintra emelkedik - közölte a Nemzeti Tőkeholding.
A kedd este megjelent közlönyben kihirdetett határozat szerint a kormány egyetért Baross Gábor Tőkeprogram főbb feltételeivel és felkérte Nagy Márton gazdaságfejlesztési minisztert a részletek kidolgozására és a program lebonyolítására.
Megtörtént a Nemzeti Tőkeholding felállítása, amivel a kormány szerint egy központilag irányított, hatékony, állami hátterű finanszírozási rendszer jön létre, amely hozzájárul, hogy mintegy 1000 milliárd forintnyi új forrás kerüljön a gazdaságba.
Egy egységes Nemzeti Tőkeholding létrehozásáról döntött a kormány - hangzott el a Gazdaságfejlesztési Minisztérium mai háttérbeszélgetésén, ahol némi meglepetésre nem csak a kormány szombaton bejelentett intézkedéseiről adtak bővebb tájékoztatást, hanem a fenti új intézkedést is bejelentették.
A magas amerikai hozamok mindent kicsinálnak.
Az árnyékflotta ötöde érintett a szankciókkal.
Elhúzódik a váratlan műszaki probléma elhárítása a Shah Deniz gázmezőn.
Ennyi lett volna a kellemetlenkedő gépeknek?
Befutott a decemberi adat.
Ijesztően gyorsan melegszik a klíma.
Nem úgy sikerült a bankok extraprofitadó csökkentése, ahogyan azzal Nagy Mártonék számoltak.